Midyat Cezaevi'nden 27 tutsak Tekirdağ Cezaevine sürgün edildi

2013-01-27 11:00:14
Yazdir

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsak, Tekirdağ T ve F tipi cezaevlerine sürgün edildi. Tutsaklar sürgün sonrası ciddi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktardı.

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsağın 21 Ocak günü Tekirdağ T ve F tipine sürgün edildiği öğrenildi. 27 kişiden 18 kişinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne, 9 kişinin ise Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği belirtilirken, tutsakların hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edildiği kaydedildi. Sürgün edilen tutsaklardan Hakkı Akıncı, telefonla ailesini arayarak, sürgün edilmelerinin gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ve sürgünden sonra kaldıkları koğuşlarda ciddi hak ihlalelerine maruz kaldıklarını aktardı. Kaldıkları koğuşlara sadece gece saat 24.00 ile sabah saat 07.00'de su verildiğini bildiren Akıncı, domatesin tutsaklara kilosu 5 TL'ye satıldığını söyledi. Akıncı, sürgünün ardından tutsaklardan yüzük, ayakkabı, kemer ve yatak nevresimleri gibi takı ile yaşam malzemelerinin kendilerinden alındığını söyledi.

Eylül 2015'te Akçakale'de yakalanan tırlarda üzeri soğan ile kamuflaj edilmiş bomba yapımında kullanılan fitiller bulundu. İnfilaklı fitillerin ele geçirilmesi olayıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 9 şüpheli hakkında hazırladığı iddianameyi kabul etti. İddianamede mühimmat yüklü TIR'a eskortluk yaptığı belirtilen araçta bulunan Doğan G. Isimli sanık 26 Aralık 2015'te hâkim karşısına çıktı.

Doğan G. ifadesinde, sanıklardan Gökhan G. [...]

Bingöl'de önceki gün sabah saatlerinde HDP, DBP, KURDÎ-DER, İHD, BÜÖ-DER, Eğitim Sen ve Rençber Aziz Kütüphanesi'ne polis baskın düzenledi. Baskında gözaltına alınan 17 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tutuklananların isimleri şöyle: "İsmail Koç, Perihan Demir, Nihat Oğur, Erkan Kanar, Sedat Seyithanoğlu, Recep Us, Hasem Tilki, Baver Damlayıcı, Jiyan Yakut, Zeynep Atlı, Kader Peker, Müjdat Çakmak. [...]

ANKARA (DİHA) - Hükümetin "havuz medyasına" yeni dahil olan Karar gazetesi, dokunulmazlık tasarısının görüşüldüğü Anayasa Komisyonu'ndaki gerginliği HDP'ye mal etmek için sınırlarını zorladı. Gazete, AKP tarafından hedef yapılan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ı, Almanya'da olmasına rağmen, "Komisyon görüşmelerine katılarak, gerginlik yarattığını" ileri sürdü.

Dokunulmazlık görüşmelerinin sürdüğü Anayasa Komisyonu görüşmelerinde yaşanan gerginliği HDP'ye mal etmek için AKP basını bir kez daha yalana sarıldı. AKP'nin havuz medyasına yeni dahil olan Karar Gazetesi komisyondaki gerginliği HDP'ye yıkmak için yeniden yalan haberlere başvurdu. [...]

Dün Bağdat’a sürpriz bir ziyarette bulunarak Iraklı yetkililerle görüşen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, gece saatlerinde Hewler’e ulaştı. Biden, Hewler’e ayak bastıktan kısa bir süre sonra Kürdistan Bölgesi eski Başkanı ve KDP Genel Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.  

Görüşmede Biden’ın yanısıra, Obama’nın DAİŞ’e karşı savaşta Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD Irak başkonsolusu Stuart Jones, ABD Başkan Yardımcısı Danışmanı Kolin Kal, ABD’nin Irak güçleri komutanı General Sen Mekfarlend ve ABD Hewler konsolusu Matthias Mitman katıldı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf