Midyat Cezaevi'nden 27 tutsak Tekirdağ Cezaevine sürgün edildi

2013-01-27 11:00:14
Yazdir

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsak, Tekirdağ T ve F tipi cezaevlerine sürgün edildi. Tutsaklar sürgün sonrası ciddi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktardı.

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsağın 21 Ocak günü Tekirdağ T ve F tipine sürgün edildiği öğrenildi. 27 kişiden 18 kişinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne, 9 kişinin ise Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği belirtilirken, tutsakların hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edildiği kaydedildi. Sürgün edilen tutsaklardan Hakkı Akıncı, telefonla ailesini arayarak, sürgün edilmelerinin gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ve sürgünden sonra kaldıkları koğuşlarda ciddi hak ihlalelerine maruz kaldıklarını aktardı. Kaldıkları koğuşlara sadece gece saat 24.00 ile sabah saat 07.00'de su verildiğini bildiren Akıncı, domatesin tutsaklara kilosu 5 TL'ye satıldığını söyledi. Akıncı, sürgünün ardından tutsaklardan yüzük, ayakkabı, kemer ve yatak nevresimleri gibi takı ile yaşam malzemelerinin kendilerinden alındığını söyledi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile siyasi tutsaklara özgürlük talebiyle Avrupa Konseyi (AK) önündeki ‘Özgürlük Nöbeti’ aralıksız devam ediyor. 

172’nci haftasına giren ‘Öcalan’a Özgürlük Nöbeti’ TEV-ÇAND üyesi sanatçılar Seyitxan, Comert, Berbang, Xemdar ve Mehmet Hezexi ile devam ediyor.

25 Haziran 2012’de başlayan ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile siyasi tutsakların özgürlüğü talebiyle Avrupa Konseyi (AK) önündeki “özgürlük nöbeti” 1197 gündür aralıksız devam ediyor. [...]

AĞRI (DİHA) – Ağrı’da 2014 Newroz’unda yaptığı konuşmadan dolayı hakkında açılan davadan beraat ettikten sonra 2015 Newroz’unda aynı konu ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle ceza alan Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık, kararı siyasi soykırım operasyonlarının bir parçası olarak niteledi.

2014 yılında Ağrı’da düzenlenen Newroz’da HDP’ye “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları ile saldıran gruplar hakkında “İt sürüleri" dediği iddiasıyla hakkında TCK'nin 301'inci maddesinden açılan davadan beraat eden Ağrı Belediye Eşbaşkanı Sırrı Sakık bu kez 2015 Newroz’unda aynı konu ile ilgili yaptığı açıklama nedeniyle açılan davadan verilen cezaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf