Midyat Cezaevi'nden 27 tutsak Tekirdağ Cezaevine sürgün edildi

2013-01-27 11:00:14
Yazdir

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsak, Tekirdağ T ve F tipi cezaevlerine sürgün edildi. Tutsaklar sürgün sonrası ciddi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktardı.

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsağın 21 Ocak günü Tekirdağ T ve F tipine sürgün edildiği öğrenildi. 27 kişiden 18 kişinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne, 9 kişinin ise Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği belirtilirken, tutsakların hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edildiği kaydedildi. Sürgün edilen tutsaklardan Hakkı Akıncı, telefonla ailesini arayarak, sürgün edilmelerinin gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ve sürgünden sonra kaldıkları koğuşlarda ciddi hak ihlalelerine maruz kaldıklarını aktardı. Kaldıkları koğuşlara sadece gece saat 24.00 ile sabah saat 07.00'de su verildiğini bildiren Akıncı, domatesin tutsaklara kilosu 5 TL'ye satıldığını söyledi. Akıncı, sürgünün ardından tutsaklardan yüzük, ayakkabı, kemer ve yatak nevresimleri gibi takı ile yaşam malzemelerinin kendilerinden alındığını söyledi.

Almanya’nın Saarbrücken kentinde yaşayan Kürdistanlılar da Türk devletinin Cizre’deki katliamını HBF’de protesto ediyor. HBF’yi işgal eden Kürdistanlılar, Türk devletinin katliamlarına sessiz kalan Avrupa kamuoyuna da tepkilerini dile getirdi.

[...]

Almanya’nın Linz kasabası yakınlarında Kürt ve göçmen kadınlara yönelik çalışmalar  yürüten Kadın Araştırma ve Toplumsal Buluşma Merkezi UTAMARA, 10. Olağan Kongesini gerçekleştirdi. Linz’de dün gerçekleşen kongreye vakfın çalışanları ve dostları katıldı.

Kongrede, özgürlük mücadelesinde yaşamını yitiren Uta Schneider, Ekin Ceren Doğruak ve yine Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez ile Silopi’de katledilen Sêvê Demir, Fatma Uyar, Pakize Nayır şahsında saygı duruşu yapıldı.

Açılış Konuşmasını UTAMARA Yöneticisi Sevim Polat yaptı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Toplu katliam iddialarının ortaya atıldığı Cizre'den Şırnak Devlet Hastanesi'ne 4 cenaze getirildi.

Cizre'de bodrum katlarında mahsur kalan yaralıların katledildiğine ilişkin hala net bilgilere ulaşılamazken, Cizre'den Şırnak Devlet Hastanesi'ne 4 erkek cenazesi getirildi.

Cenazelerin kimlik bilgilerine ulaşılamazken, farklı tarihlerde Cizre'den getirilen 13 cenaze daha Şırnak Devlet Hastanesi Morgu'nda bekletiliyor. [...]

HDK, Cizre'deki katliama ilişkin açıklama yaparak, "Cizre'de olan, yavaşlatılmış ve zamana yayılmış soykırım sürecinin bir anıdır" dedi. Meclis'in acil toplanması gerektiğini belirten HDK, halklara da 'harekete geçme' çağrısında bulundu.

HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, Cizre'deki devlet katliamına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklama yapan HDK Eşsözcüleri, şunları ifade etti: "Sur'da ve Silopi'de olduğu gibi Cizre'de de operasyonların hedefinde Kürt halkının kendisi vardır. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf