Midyat Cezaevi'nden 27 tutsak Tekirdağ Cezaevine sürgün edildi

2013-01-27 11:00:14
Yazdir

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsak, Tekirdağ T ve F tipi cezaevlerine sürgün edildi. Tutsaklar sürgün sonrası ciddi hak ihlalleri ile karşılaştıklarını aktardı.

Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 27 siyasi tutsağın 21 Ocak günü Tekirdağ T ve F tipine sürgün edildiği öğrenildi. 27 kişiden 18 kişinin Tekirdağ F Tipi Cezaevi'ne, 9 kişinin ise Tekirdağ T Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiği belirtilirken, tutsakların hiçbir gerekçe gösterilmeden sürgün edildiği kaydedildi. Sürgün edilen tutsaklardan Hakkı Akıncı, telefonla ailesini arayarak, sürgün edilmelerinin gerekçesinin kendilerine bildirilmediğini ve sürgünden sonra kaldıkları koğuşlarda ciddi hak ihlalelerine maruz kaldıklarını aktardı. Kaldıkları koğuşlara sadece gece saat 24.00 ile sabah saat 07.00'de su verildiğini bildiren Akıncı, domatesin tutsaklara kilosu 5 TL'ye satıldığını söyledi. Akıncı, sürgünün ardından tutsaklardan yüzük, ayakkabı, kemer ve yatak nevresimleri gibi takı ile yaşam malzemelerinin kendilerinden alındığını söyledi.

Libya’da DAİŞ çeteleri ile uluslararası toplum tarafından tanınan Bingazi hükümetine bağlı güçler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Lana ajansı, dün düzenlenen bir saldırıda özel kuvvetlere bağı ikisi komutan düzeyinde 5 askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu. 

Hükümete yakın Lana ajansı, bombalı araçla düzenlenen saldırının özel kuvvetlere ait araçların Bingazi’nin güneydoğusunda ilerlemesi esnasında yaşandığı bilgisini verdi. Ajans haberini özel kuvvetler üyesi bir askeri yetkiliye dayandırdı. 

Bingazi’de Pazartesi günü bir mayın patlaması sonucu yine özel kuvvetler üyesi bir komutanın öldürüldüğü bildirilmişti. [...]

İsrail’de yayın yapan i24 News televizyonunda, Rusya’nın DAİŞ’e karşı savaşmak amacıyla helikopter ve uçaklarını Suriye’ye göndereceği iddia edildi.

Rusya ile İran arasında yapılan görüşmeler sonucu DAİŞ ile Esad rejimine karşı savaşan diğer muhaliflere karşı savaş seçeneğinde uzlaşıldığını savunan i24 haberinde, savaş uçaklarının kısa sürede Suriye’ye gönderileceğini kaydedildi.

İsrail televizyonunun iddiasına göre, Rusya DAİŞ çetelerinin eski Sovyetler üyesi ülkelere sıçramasını engellemek istiyor. [...]

KİLİS (DİHA) - Kilis'in karşısında DAIŞ'in kontrolünde olan bölgeden Türkiye sınırına ateş açıldı. Açılan saldırı sonucu 1 asker yaşamını yitirirken, 1 asker de yaralandı.

Kilis'in karşısındaki DAİŞ'in etkin olduğu bölgeden Türkiye sınırına ateş açıldı. Saldırı sonucu 1 asker yaşamını yitirirken, 1 askerin de yaralandığı belirtildi. Yaralı olan askerin ise kayıp olduğu ileri sürüldü. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Suriye tarafından Türkiye'ye geçmeye çalışan bir kaçakçı grubun askerlere ateş açtığını iddia etti. [...]

HAKKARİ (DÎHA) - Çukurca'da akşam saatlerinde HPG gerillaları ile askerler arasında çatışma çıktığı ve çatışmaların halen sürdüğü bildirildi.

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde akşam saatlerinde HPG gerillaları ile askerler arasında çatışma çıktığı bildirildi. Yerel kaynaklar silah seslerinin çarşı merkezinde bulunan Kaymakamlık binası ile Çukurca Jandarma Asayiş Karakolu yakınlarından geldiğini aktarırken, çatışmaların halen sürdüğü öğrenildi. Yoğun silah seslerinden dolayı çarşı merkezinin tamamen boşaldığı ve bütün yurttaşların evlerine çekildiği belirtildi. [...]

1 Eylül Dünya Barış gününde İnnsbruck’ta alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları “Savaşa hayır mülteci ölümlerine son” dedi.

1 Eylül Dünya Barış gününde Avusturya’nın İnnsbruck kentinde İnnsbruck Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde alanlara çıkan 2 bine yakın Kürdistanlı ve dostları yaptıkları yürüyüş ve ardından düzenledikleri mitingle devletlerin yürüttüğü savaş politikalarını lanetlerken son dönemde yaşanan mülteci ölümlerini protesto etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+