Halep muharebesi: Kürtler direniyor

2013-02-11 10:50:02
Yazdir

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Baas rejiminin Kürt mahallesine ağır silahlarla saldırması sonucu başlayan çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, YPG güçleri alanda bir yandan çatışıyor, diğer yandan da sivilleri koruyor ve yaralarını tedavi etmeye çalışıyor.

Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 31 Ocak günü Suriye ordusunun mahalleyi bombalayarak 23 kişiyi katletmesinden sonra yaşandı.

Çatışmalar mahalle açısından stratejik öneme sahip olan Birinci ve İkinci Dörtyol dolaylarında yaşanıyor. Doğrudan mahalle merkezine giden bu yollar, mahallenin güvenliği ve insani yardımların ulaştırılması açısından son derece önemli olarak görülüyor.

Suriye ordusunun bombardımanları ve sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybederken, rejim yanlısı milis güçleri de suikast silahları ile sivilleri hedef alıyor.  Pazar günü Behçet Xelil Heco isimli bir  mahalle sakini Eşrefiye'deki İkinci Dörtyol'da rejimin milisleri tarafında suikast sonucu katledildi. Suikast silahlarıyla yapılan saldırılarda Ziyad Qudera ve Mehmud Ewli isimli sivil de yaralandı.

8-10 Şubat arasında YPG kaynaklarına göre en az 35 asker ve rejim milisi öldürülürken, 70'i aşkını da yaralandı.  Temmuz 2012'de kurulan ve bir süre kendisini Kürt ordusu olarak ilan eden YPG, şu ana kendi saflarında 7 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Alandan gelen görüntüler YPG'nin bir yandan savaştığı, diğer yandan da sivilleri güvenlikli alanlara taşıdığı ve yalarını tedavi ettiğini gösteriyor.

MEDYA VE BATI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Kürt ordusu yaptığı yazılı bir açıklamada, hiç bir gücün Kürt bölgelerine girişine izin vermeyeceklerini, sivilleri ve bu bölgeleri hedef alan tüm saldırılara sert karşılık vereceklerini bildirdi. Batı Kürdistan'da ise binlerce kişi sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti. Bu eylemlerde gençler Eşrefiye'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye ordusunun diğer bölgeler ve silahlı gruplara yönelik tüm saldırılarına tepki gösteren Batı medyası ve hükümetleri ise Kürtler sözkonusu olunca üç maymunu oynuyorlar.  

Kürtler, Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede yabancı devletlerin silahlı grupları destekleyerek ve finanse ederek geliştirdiği müdahalesi sonucu bir iktidar savaşına dönüşen olaylardan uzak durdu. Bu durumu devrime yönelik bir sabotaj olarak değerlendiren Kürtler,  demokratik ve halkların meşru taleplerine saygılı bir Suriye için içerden ve barışçıl bir ayaklanma olarak tanımlanabilen üçüncü bir yol izlemeyi tercih ettiler. Bu amaçlar Kürtler,  Temmuz 2012'de Batı Kürdistan'da  kentlerin yönetimlerini ele geçirerek demokratik özerklik projesini hayata geçirmeye başladılar.

 

Bagok Dağı’nda çıkan yangını söndürme çalışmaları Mardin Büyükşehir, DBP’li belediyeler ve halk tarafından hala devam ederken, Mardin Büyükşehir Belediyesi, giderek büyüyen yangını söndürme çalışmalarına ilişkin yardım çağrısı yaptı. [...]

HDP Milletvekili Sancar, Mardin halkının elektrik kesintilerinden yıllardır şikayetçi olduğuna dikkat çekerek, hükümetin 'trafo saldırısı' bahanesine sığındığını vurguladı.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a, bir toplantıda yapmış olduğu açıklamalar ve Mardin ve diğer illerdeki sürekli gerçekleşen elektrik kesintileri hakkında soru önergesi verdi. [...]

ANKARA (DİHA) - HDP ve HDK bileşenleri, son dönemlerde HDP'ye yönelik artan saldırılar karşısında "kenetlenme", yürütülen savaş konseptine karşı ise emek, barış ve demokrasi güçlerine barış mücadelesini yükseltme çağrısı yaptı.

HDP ve HDK eşbaşkanlarının katılımıyla 3 Ağustos günü HDK-HDP bileşenlerinin HDP Genel Merkezi'nde gerçekleştirdiği toplantı sonrasında emek, barış ve demokrasi güçlerine barış mücadelesini yükseltme çağrısı yapıldı. [...]

Gabar Dağı’nda askerlerin havaya açtığı ateş nedeniyle başlayan yangın devam ediyor. Gabar Dağı’nda Cizre'den kalkan askeri helikopterlerin bombardımanı nedeniyle farklı noktalarda da yangın çıktı. 

Şırnak'ın Cizre ilçesi sınırlarında bulunan Gabar Dağı'nda askerlerin havan atışları nedeniyle başlayan yangın devam ediyor. Öğle saatlerinde ise Cizre’den kalkan askeri helikopterlerin Gabar Dağı'nın tepelerini bombalaması nedeniyle farklı noktalarda yangın çıktı. Çıkan yangının alevleri Cizre kent merkezinden de görülürken, dumanlar ilçe semalarında bulut oluşturdu. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+