Halep muharebesi: Kürtler direniyor

2013-02-11 10:50:02
Yazdir

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Baas rejiminin Kürt mahallesine ağır silahlarla saldırması sonucu başlayan çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, YPG güçleri alanda bir yandan çatışıyor, diğer yandan da sivilleri koruyor ve yaralarını tedavi etmeye çalışıyor.

Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 31 Ocak günü Suriye ordusunun mahalleyi bombalayarak 23 kişiyi katletmesinden sonra yaşandı.

Çatışmalar mahalle açısından stratejik öneme sahip olan Birinci ve İkinci Dörtyol dolaylarında yaşanıyor. Doğrudan mahalle merkezine giden bu yollar, mahallenin güvenliği ve insani yardımların ulaştırılması açısından son derece önemli olarak görülüyor.

Suriye ordusunun bombardımanları ve sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybederken, rejim yanlısı milis güçleri de suikast silahları ile sivilleri hedef alıyor.  Pazar günü Behçet Xelil Heco isimli bir  mahalle sakini Eşrefiye'deki İkinci Dörtyol'da rejimin milisleri tarafında suikast sonucu katledildi. Suikast silahlarıyla yapılan saldırılarda Ziyad Qudera ve Mehmud Ewli isimli sivil de yaralandı.

8-10 Şubat arasında YPG kaynaklarına göre en az 35 asker ve rejim milisi öldürülürken, 70'i aşkını da yaralandı.  Temmuz 2012'de kurulan ve bir süre kendisini Kürt ordusu olarak ilan eden YPG, şu ana kendi saflarında 7 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Alandan gelen görüntüler YPG'nin bir yandan savaştığı, diğer yandan da sivilleri güvenlikli alanlara taşıdığı ve yalarını tedavi ettiğini gösteriyor.

MEDYA VE BATI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Kürt ordusu yaptığı yazılı bir açıklamada, hiç bir gücün Kürt bölgelerine girişine izin vermeyeceklerini, sivilleri ve bu bölgeleri hedef alan tüm saldırılara sert karşılık vereceklerini bildirdi. Batı Kürdistan'da ise binlerce kişi sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti. Bu eylemlerde gençler Eşrefiye'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye ordusunun diğer bölgeler ve silahlı gruplara yönelik tüm saldırılarına tepki gösteren Batı medyası ve hükümetleri ise Kürtler sözkonusu olunca üç maymunu oynuyorlar.  

Kürtler, Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede yabancı devletlerin silahlı grupları destekleyerek ve finanse ederek geliştirdiği müdahalesi sonucu bir iktidar savaşına dönüşen olaylardan uzak durdu. Bu durumu devrime yönelik bir sabotaj olarak değerlendiren Kürtler,  demokratik ve halkların meşru taleplerine saygılı bir Suriye için içerden ve barışçıl bir ayaklanma olarak tanımlanabilen üçüncü bir yol izlemeyi tercih ettiler. Bu amaçlar Kürtler,  Temmuz 2012'de Batı Kürdistan'da  kentlerin yönetimlerini ele geçirerek demokratik özerklik projesini hayata geçirmeye başladılar.

 

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonları dördüncü gününe girerken, Batılı ülkelerin eleştirileri de devam ediyor. Rusya’dan yapılan açıklamada ise, saldırıların önemli bir ksımının DAİŞ’i hedeflediği ve bombardımanların devam edeceği vurgulandı.

Interfax ajansına konuşan General Andrey Kartapolov, bombardımanların başladığı Çarşamba gününden bu yana 60 saldırıda en az 50 hedefin vurulduğunu söyledi. Kartapolov, bombardımanlar sonrasında DAİŞ üyesi 600 kadar çetenin silah bırakarak kaçtıkları bilgisini verdi.

Rus general, DAİŞ’in merkezi konumundaki Rakka’da bir komuta merkezi ile bir yeraltı üssünün vurulduğunu da kaydetti. [...]

Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde ülkenin işler haldeki en eski nükleer santrali olan Fessenheim’in kapatılmamasına yönelik tepkiler artıyor. Her iki ülkenin liderlerine bir mektup gönderen Fransız ve Alman dernekleri ise, 3 yıl daha işletilecek santralin en az 7 milyon kişinin hayatını tehlikeye attığı uyarısını yinelediler.

Fransa’nın Alsace bölgesi ile Almanya’nın Baden bölgesinden 12 derneğin imzaladığı ortak mektupta, Fessenheim Nükleer Santrali’nin çevredeki milyonlarca kişinin hayatını riske attığı vurgulandı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - Medyaya yönelik baskılara dikkat çeken gazeteciler, halkın haber alma hakkının engellenemeyeceğini belirterek, "Birlikte mücadele etmeliyiz" mesajı verdi. Pınar Türenç, gazetecilerin omuz omuza mücadele etmesi gerektiğinin altını çizerken, Can Dündar, "Birlikte daha iyi mücadele edebiliriz" dedi. Murat Yetkin, "Meydanı bu zorbalara bırakmayacağız" derken, Aslı Aydıntaşbaş da, "Baskıya karşı tek yumruk olacağız" vurgusu yaptı. [...]

JINHA

WAN - Özalp'te gözaltına alınan Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı'nın da aralarında bulunduğu 9 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Van'ın Özalp ilçesi Tepedam Mahallesi'nde Perşembe günü gözaltına 32 kişiden 9'u tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Aralarında Özalp Belediye Eşbaşkanı Handan Bağcı ve Belediye Eşbaşkan Yardımcısı Okan Bayram ile DBP Özalp İlçe Eşbaşkanı Yakup Almaç'ında bulunduğu 32 kişi dün gece adliyeye sevk edildi. Gece boyu Cumhuriyet Savcısına ifade verenlerden 23 kişi serbest bırakıldı. Handan Bağcı, Okan Bayram ve Yakup Almaç'ın aralarında bulunduğu 9 kişi ise tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf