Halep muharebesi: Kürtler direniyor

2013-02-11 10:50:02
Yazdir

Suriye'nin ikinci büyük kenti olan Halep'te Baas rejiminin Kürt mahallesine ağır silahlarla saldırması sonucu başlayan çatışmalarda çok sayıda sivil hayatını kaybederken, YPG güçleri alanda bir yandan çatışıyor, diğer yandan da sivilleri koruyor ve yaralarını tedavi etmeye çalışıyor.

Kürt çoğunluklu Eşrefiye mahallesinde 7-8 Şubat gecesinden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalar 31 Ocak günü Suriye ordusunun mahalleyi bombalayarak 23 kişiyi katletmesinden sonra yaşandı.

Çatışmalar mahalle açısından stratejik öneme sahip olan Birinci ve İkinci Dörtyol dolaylarında yaşanıyor. Doğrudan mahalle merkezine giden bu yollar, mahallenin güvenliği ve insani yardımların ulaştırılması açısından son derece önemli olarak görülüyor.

Suriye ordusunun bombardımanları ve sonucu çok sayıda sivil hayatını kaybederken, rejim yanlısı milis güçleri de suikast silahları ile sivilleri hedef alıyor.  Pazar günü Behçet Xelil Heco isimli bir  mahalle sakini Eşrefiye'deki İkinci Dörtyol'da rejimin milisleri tarafında suikast sonucu katledildi. Suikast silahlarıyla yapılan saldırılarda Ziyad Qudera ve Mehmud Ewli isimli sivil de yaralandı.

8-10 Şubat arasında YPG kaynaklarına göre en az 35 asker ve rejim milisi öldürülürken, 70'i aşkını da yaralandı.  Temmuz 2012'de kurulan ve bir süre kendisini Kürt ordusu olarak ilan eden YPG, şu ana kendi saflarında 7 savaşçının hayatını kaybettiğini söyledi. 

Alandan gelen görüntüler YPG'nin bir yandan savaştığı, diğer yandan da sivilleri güvenlikli alanlara taşıdığı ve yalarını tedavi ettiğini gösteriyor.

MEDYA VE BATI ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

Kürt ordusu yaptığı yazılı bir açıklamada, hiç bir gücün Kürt bölgelerine girişine izin vermeyeceklerini, sivilleri ve bu bölgeleri hedef alan tüm saldırılara sert karşılık vereceklerini bildirdi. Batı Kürdistan'da ise binlerce kişi sokaklara çıkarak saldırıları protesto etti. Bu eylemlerde gençler Eşrefiye'ye gitmeye hazır olduklarını bildirdi.

Suriye ordusunun diğer bölgeler ve silahlı gruplara yönelik tüm saldırılarına tepki gösteren Batı medyası ve hükümetleri ise Kürtler sözkonusu olunca üç maymunu oynuyorlar.  

Kürtler, Mart 2011'de başlayan ve kısa sürede yabancı devletlerin silahlı grupları destekleyerek ve finanse ederek geliştirdiği müdahalesi sonucu bir iktidar savaşına dönüşen olaylardan uzak durdu. Bu durumu devrime yönelik bir sabotaj olarak değerlendiren Kürtler,  demokratik ve halkların meşru taleplerine saygılı bir Suriye için içerden ve barışçıl bir ayaklanma olarak tanımlanabilen üçüncü bir yol izlemeyi tercih ettiler. Bu amaçlar Kürtler,  Temmuz 2012'de Batı Kürdistan'da  kentlerin yönetimlerini ele geçirerek demokratik özerklik projesini hayata geçirmeye başladılar.

 

Van merkez İpekyolu ilçesine bağlı Xacıbekir Mahallesi'nde 30 Nisan akşamı yapılan ev baskınında katledilen Mahmut Çar'ın cenazesi defnedilmek üzere Muş’un Malazgirt ilçesine bağlı Hanoğlu köyüne getirildi. 

Köy girişinde, “Şehîd namirin” sloganlarıyla karşılanan cenaze, zılgıt ve sloganlar eşliğinde mezarlığa getirildi. Saygı duruşunun ardından dini vecibeleri yerine getirilen cenaze zılgıtlar eşliğinde son yolculuğuna uğurlandı.

Çar için, Dêrik köyünde taziyeler kabul edilecek. [...]

Dünyanın önde gelen yenilenebilir enerji şirketlerinden olan Abengoa, son 5 ayda 10 bine yakın çalışanın işine son verirken, binlerce çalışanın işine mal olacak yeni bir plan hazırlıyor.

İspanyol şirketi Abengea’nın 2015 yılı sonundaki verilerinde şirketin 7 bini İspanya’da olmak üzere toplam 28 bin 121 çalışanının olduğu görülüyordu. Abengea’nın dün yayınladığı verilere göre ise çalışan sayısı 5 bini İspanya’da olmak üzere 17 bin olarak veriliyor.

Şirketin dün açıkladığı yeni tasarruf planıyla mevcut çalışan sayısının yüzde 10 civarında düşürüleceği duyuruldu. [...]

AMED (DİHA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Parlamentoyu partiler değil, halk kurar. Halk isterse birden fazla parlamento da kurar" açıklamasına Amedliller, "HDP'liler sonuna kadar Meclis'te mücadele etmelidir. Şayet dokunulmazlıkları kaldırılırsa sine-i millete dönüp Amed'te bir meclis kurabilir" sözleriyle destek verdi.

Anayasa Komisyonu'ndan Meclis Genel Kurulu'na gönderilen dokunulmazlıkların kaldırılması teklifini değerlendiren Amedliler (Diyarbakırlılar), HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Parlamento halkın iradesidir. Savunacağız. Ama arkadaşlarımız tutuklanır, milletvekilliklerinin düşürülmesine kadar gidilirse, hiçbir seçenek bizim açımızdan tartışılmaz olmayacaktır. [...]

HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca, "Kurdistanin Lapset" (Kürdistan Çocukları) adlı derneğin daveti dolayısıyla Finlandiya'ya geldi. 
Uca, çeşitli sivil toplum örgütü yöneticileri ve bakanlıklarda çalışan kadınlarla Kürt kadınların kurduğu derneğin davetiyle burada temaslarda bulundu.
Parlamentoda grubu bulunan ve hükümette de yer alan Yeşiller, Sol İttifak ve Sosyal Demokrat Parti'nin milletvekilleri ve Anti Kaikkosen, Li Anderson, Sanna Marin, Erikki Tuomio'nun içinde yer aldığı Dışişleri Komisyonu üyeleriyle görüştü.
Görüşmelerde, AKP/Saray'ın Kuzey Kürdistan'daki soykırımcı saldırıları ve yine HDP'ye yönelik saldırıları gündeme geldi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf