Hesekê'de Esat güçlerinden Suryanilere saldırı

2013-02-19 18:30:02
Yazdir

Batı Kürdistan'ın Hesekê kentinde Esat rejimine bağlı güvenlik güçleri Suryani kültür ve yardımlaşma derneğine saldırdı. Kentte Suryanilere dağıtılmak üzere toplanan yardımlara el koyan askerler 2 dernek çalışanı Suryaniyi gözaltı.

Askerlerin operasyon sırasında dernekte olan Suryanilere de sözlü ve fiziksel saldırı bulundukları öğrenildi. Operasyona ilişkin konuşan dernek çalışanları Suriyeli askerlerin yardımların yanı sıra dernekte bilgisayarlar da el koyduklarını belirterek saldırıyı sert şekilde kınadılar.

Hesekê'de yaşayan Suryanilerle yardım ve dayanışma derneğinin merkezi Suriye'nin başkenti Şam'da bulunuyor.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından verilen bilgiye göre, Halep’in 30 kilometre batısındaki Sarmada kentine yapılan bombardımanda en az 28 kişi yaşamını yitirdi.

İngiliz BBC televizyonu ise, çevre kentlerden mültecilerin kaldığı alana yönelik bombardımanın Rusya veya Suriye rejimine ait uçaklarca bombalandığını savundu.

Öğleden sonra gerçekleşen saldırıda yaşamını yitirenler arasında kadın ve çocukların da olduğu bildiriliyor.

Saldırı sonrasında Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada sivillere yönelik saldırı kınandı. [...]

DÎLOK (DİHA) - Dîlok'ta (Antep) bir evde çıkan yangında baba ve 6 oğlu yanarak can verdi.

Dîlok'un (Antep) merkez Şehitkamil ilçesi Taşlıca Mahallesi kırsalında Bakır ailesine ait tek katlı evde bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine mahalleye sevk edilen itfaiye ekipleri yangını söndürdü. Ardından yapılan incelemede, Mehmet Emin Bakır ile henüz isimleri öğrenilemeyen 6 çocuğunun cansız bedenine ulaşıldı.

Cenazeler, otopsi için Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

Yarı baygın halde bulunan anne Naciye Bakır ise sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. [...]

Almanya’nın Saarbrücken kentinde, “Hepimiz §129b miyiz?, PKK yasağı derhal kaldırılsın” konulu bir panel düzenlendi.

Azadi Hukuksal Danışmanlık ve yardım kurumundan Monika Morres’in katılımı ile gerçekleşen panelde 1993’ten bu yana PKK yasağının Kürtler üzerinde teşhiri ve Kürtlerin Almanya’da başta olmak üzere bütün Avrupa çapında kriminalize edildiği belirtildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf