Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

DİYARBAKIR (DİHA) - DBP Genel Merkezi, en son Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesiyle sonuçlanan katliamlara karşı kesintisiz eylem yapma çağrısı yaptı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, devletin katliam politikasının hız kesmeden devam ettiği ve katliam ile sistematik fiziki soykırım politikasının sınır tanımaz hale geldiğine vurgu yapıldı. [...]

ANKARA (DİHA) - Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesini kınayan HDP Merkez Yürütme Kurulu, AKP ve Saray'ın yürüttüğü savaş politikalarının Elçi'nin katledilmesine sebep olduğunu belirtti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin katledilmesini yapılan yazılı açıklama ile kınadı. Açıklamada, "Diyarbakır ve Türkiye halkları bir akil insanı, bir hukuk insanını, adalet ve barış için, eşitlik ve özgürlük için yılmadan mücadele eden çok değerli bir insanı yitirdi. Tahir Elçi'ye Allah'tan rahmet, ailesine, tüm yakınlarına ve halklarımıza başsağlığı diliyoruz" denildi. [...]

ANKARA (DİHA) - PKK'nin ilk toplantılarını yaptığı Tuzluçayır semti, PKK'nin 37'nci kuruluş yıldönümü gerekçesiyle zırhlı araçlı yüzlerce polis tarafından dün geç saatlere kadar ablukaya alındı.

PKK'nin 37'nci kuruluş yıldönümü, Türkiye ve Kürdistan'ın birçok bölgesinde kutlanırken, polis ise her yerde yoğun "güvenlik" önlemleri aldı. Ankara Emniyeti ise herhangi bir kutlama ve etkinliğin yapılmadığı Tuzluçayır semtini PKK'nin kuruluş yıldönümü olduğu gerekçesiyle yüzlerce polis ve zırhlı araçla ablukaya aldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf