Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

MANİSA (DİHA) - Manisa merkezli 4 kentte düzenlenen 'Paralel yapı' operasyonunda gözaltına alınan 19 kişiden 6'sı tutuklandı.

Manisa merkezli 4 kentte düzenlenen Paralel Devlet Yapılanması'na üye oldukları gerekçesi ile düzenlen operasyonlarda gözaltına alınan 19 kişinin emniyetteki işlemleri sona erdi. 19 kişiden 11'i emniyette ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken 8 kişi Manisa adliyesine sevk edildi. [...]

Hewler’deki Capitol Otel’de akşam saatlerinde çıkan yangında 19 kişi yanarak yaşamını yitirdi.

Hewler’deki Capitol Otel’de akşam saatlerinde çıkan yangında yanarak yaşamını yitiren 19 kişiden 15’nin Filipinli 4’nün de Arap olduğu öğrenildi. Yangında 10 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Akşam saatlerinde Hewler’de bulunan Gulan Caddesi üzerinde bulunan Capitol Otel’de halen öğrenilmeyen bir sebepten yangın çıktı. 19 kişinin yanarak yaşamını yitirdiği yangının sebebi halen öğrenilmezken, Hewler valiliği soruşturma başlattı. [...]

Küzey Kürdistan'daki saldırıları protesto için Montpellier Kürdistan  Demokratik Toplum tarafından organıze edilen açlık grevi şehrin en kalabalık meydanı olan Place De La Comédie'de Fransız polislerinin engelleme girişimlerine rağmen başladı.

Açlık grevi eyleminin iki gün süreceğini belirten eylemciler, yarın da AKP çetelerinin gerçekleştirdiği katliamları kınamak amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirecek. Eylem Tertip komitesi, Peyrou Pitot'dan başlayıp Comédie'ye kadar sürecek yürüyüşe katılım çağrısında bulundu. [...]

ANKARA(DİHA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Fetih Namazı" olarak ilan ettiği Cuma Namazı için harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı, amaca uygun bir hutbe yazdı. Hutbede bölgede Kürtlerin mücadelesi "hainlikle" suçlanırken, "şehitlere şükran", Bayırbucak Türkmenlerine "kahramanlık" payesi verildi.

Yeni dönemde dini de etkili bir araç olarak kullanmaya çalışan AKP ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Mardin'de "Fetih Namazı" kıldığı bir dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı da harekete geçti. [...]

MARDİN / BİNGÖL (DİHA) - Derik'te gözaltına alınan 5 kişiden 2'si çıkarıldıkları mahkemece "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı. Bingöl'de ise HDP Karlıova İlçe Yöneticisi Emrah Özcan'ın da aralarında bulunduğu 3 kişi gözaltına alındı.

Mardin'in Derik ilçesinde 3 Şubat'ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 5 kişi, emniyetteki ifade işlemlerinin ardından sabah saatlerinde Derik Adliyesi'ne sevk edildi. Savcılık ifadelerinin ardından "örgüt üyeliği" iddiasıyla Derik Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen 5 kişiden Derik Belediyesi personeli Selçuk Doğan ve Gurbet Ektiren tutuklandı.

Erkan Eye, Vejdin Çapar ve Muharrem Yesin ise serbest bırakıldı. [...]

İHD Amed Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısıyla Kuzey Kürdistan'daki 2015 yılı Kadın Hakları İhlalleri raporunu açıklandı. Kadın Komisyonu üyelerinin açıkladığı raporda ‘’Kadınlara yönelik hak ihlalleri, 2015 yılının Ağustos ayından bu yana Kürdistan’da 7 kente bağlı 19 ilçede, 59 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile korkunç bir şekil ve boyut kazanmıştır’’ denildi. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf