Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

* Halep'in kuzeyinde bulunan ve Ezaz, Cerablus, Minbic'ı kapsayan Bab Halk Meclisi Yürütme Kurulu üyelerinden Recep Xefran, "Türkiye, Türkmenler aracılığıyla bölgeye farklı güçler soktu. Bu bölgede 10-15 Türkmen köyü yoktur. Silahlandırdığı güçleri Kürtlere karşı kullanmak istiyor. Bölgenin demografik yapısını değiştirmek istiyorlar" dedi. Xefran, MİT'in bölgeye gönderdiği tugayların bölgede bulunan Kürt köylerine saldırdığını, bu tugayların bazı Kürtleri alıkoyduğunu, orada yaşayan bütün halkların Suriye'de izlenen üçüncü çizgi ile hareket edeceğini söyledi. [...]

Şırnak halkı, 1992’de yaşanan onlarca insanın öldüğü, yaralandığı, kentin tümüyle göçe zorlandığı o büyük katliamı anlatırken, söze “O zamanlar internet yoktu. Telefonlar çalışmıyordu. Gazeteler, televizyonlar biliyor ama katliamı gizliyordu” diye başlar ve o yılların devlet zulmünü anlatırlardı.

Yakın bir zamana dek, 90’lı yıllara oranla dinen silah sesi sayesindeydi kurulan bu analoji. Yaşı küçük olanlara “Siz bilmez, hatırlamazsınız, şanslısınız” denirdi. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Silopi'de Rıdvan Tan isimli genç, çıkarıldığı mahkemece "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanırken, öğlen saatlerinde evine baskın yapılan HDP Silopi ilçe yöneticisi Yunus Tekas gözaltına alındı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde önceki gün gözaltına alınan ve ilçe emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından serbest bırakılan Rıdvan Tan (19) isimli yurttaş, farklı bir dosyadan araması olduğu gerekçesiyle Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün talimatıyla tekrardan gözaltına alındı. Cizre Emniyet Müdürlüğü'nden Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Tan, buradaki işlemlerin ardından adliyeye çıkarıldı. [...]

İSTANBUL (DİHA) - İstanbul İl Örgütü, Yüksekova ve Cizre'de sivillerin polisler tarafından katledilmesini protesto etti.

HDP İstanbul İl Örgütü'nün çağrısıyla devletin Yüksekova ve Cizre'de gerçekleştirdiği katliamları protesto etmek amacıyla Tünel'den Galatasaray Lisesi önüne kadar yapmak istediği yürüyüş polis engeline takıldı. [...]

DERSİM (DİHA) - Nazımiye ilçe emniyet müdürlüğüne HPG'liler tarafından ateş açılmasının ardından çatışma çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Dersim'in Nazimiye İlçesi'nde bulunan ilçe emniyet müdürlüğüne HPG'liler tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu çatışma çıktığı belirtilirken, ilçede silah sesleri yükseliyor. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+