Kandil’de Newroz coşkulu bir şekilde kutlandı

2013-03-22 10:10:01
Yazdir

Kandil'de de görkemli bir Newroz kutlaması gerçekleştirildi. Onbinlerin akın ettiği Kandil eteklerindeki kutlamada, Öcalan'a bağlılık ve sürece destek mesajları verildi.

Kandil Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı Newroz kutlamasına onbinlerce kişi katıldı. Kandil köylerinde yaşayanların yanısıra, Kürdistan’ın dört parçasından, birçok ülkeden katılım oldu.

Alana kitle akışı sabahın erken saatlerinden itibaren başladı. Diyarbakır’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu anlara denk gelen görkemli buluşma aynı zamanda bir ilkti. Araba trafiğinin yoğun olmasından dolayı zaman zaman tıkanmalar da yaşandı.

Kutlama, hep bir ağızdan Ey Reqib marşının okunmasıyla başladı.

PÇDK adına yapılan konuşmalarda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Kürt halkının Newrozu kutlandı.  KCK'nin mesajınında okunduğu etkinlikte Kitle hep bir ağızdan Öcalan'a bağlılık sloganları attı.

Sahne Programın kapsamında  Güney Kürdistandan bir çok sanatçı ile Necmettin Xulami Hozan Zozan ve Hozan Kawa sahne aldı.

Büyük bir çoşkunun  hakim olduğu kutlamada büyük bir çoşkuyla çekilen halaylarla devam etti. 

Mardin'in Savur ilçesinde yapılan ev baskınında aralarında DİHA muhabiri Abdulkadir Turay’ın da bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde ilçenin Sürgücü ve Şuti mahallelerinde yapılan operasyonlarda aramaların ardından gazeteci Abdulkadir Turay, Savur Belediye Başkan Yardımcısı Osman Ok ve DBP üyeleri Mehmet Sait Tuncer, Şakir Turan ve Yusuf Arat gözaltına alındı. 

Gözaltı gerekçeleri hakkında bilgi edinilmezken, gözaltına alınanlar İlçe Jandarma Karakolu’na götürüldü.

Ayrıca aynı operasyonda Murat Can'ın evine baskın yapıldığı ancak evde bulunmadığı için gözaltına alınmadığı belirtildi. [...]

9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen Kürt kadın devrimcileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katillerinin açığa çıkarılması talebiyle Almanya’nın Hamburg kentinde bir eylem düzenlendi. Eylemde, cinayetin faillerinin cezalandırılması istenerek, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin Kürtlere yönelik politikalar kınandı.

Rojbin Kadın Meclisi tarafından her ayın ilk Çarşamba günü Altona semtinde düzenlenen ‘adalet ve aydınlık’ eyleminde yapılan konuşmalarda, Sakine Cansız ile birlikte seksenli yıllarda Amed zindanında tutuklu bulunan Bedrettin Kavak’ın durumuna dikkat çekildi. [...]

ŞIRNEX (DİHA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Hezex'te (İdil) 600 ev için çıkardığı yıkım kararına itirazlar sürüyor. Evlerinin yıkımına izin vermeyeceklerini söyleyen Hezexliler, "Devlet yıktığı evimize dokunmasın" sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Soykırım saldırılarının 44 gün sürdüğü Şirnex'in Hezex (İdil) ilçesinde devlet güçlerinin bombardımanı sonucu hasar gören evlerin yıkımına başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilçede bulunan 600 ev için yıkım kararı alınırken, halkın yıkım kararlarına itirazları ise devam ediyor. Bakanlığın yıkım kararına şu ana kadar yüzlerce aile itiraz başvurusunda bulundu. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf