YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."

AKP hükümeti, çıkardığı kanunla “Nereden Buldun” yasasını ortadan kaldırarak, özelleştirmelerin ve yağmanın zeminini hazırlayıp, Türkiye halklarının emekleriyle oluşan kamu kurumlarını özelleştirdi. Yaşananları yağma ve talan olarak değerlendiren DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu, bunlara son vermek için işçilerin ve emekçilerin 1 Kasım seçimlerin de açık bir tutum alması gerektiğini belirtti.

AKP hükümeti, iktidara geldiği günden itibaren, “Özelleştirme uygulamamalarının yargı dışında bırakılması” için düzenlemeye gitti. İlk icraatlarından birisi de “Nereden Buldun” yasasını yasaklamak oldu. [...]

* PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 29 Temmuz 1979 tarihinde Birecik'in Eşme köyünden Suriye'ye geçişine yardımcı olan Şevket Binici, "Serok ile kaldığımız günler içerisinde arkadaşlarda gelip gidiyordu. Öcalan'ı ilk gören, bir sohbet eden, bir daha gelmek istiyordu. Çünkü Öcalan ile konuşmak bir şanstır. Bir kere konuştuğu kişiyi hemen ikna edebiliyordu. Serok sadece partiyi, çizgiyi onlara aktarıyordu ve burada kaldığı sürece onlarca kişiyi örgütledi. Müthiş bir ikna kabiliyeti yeteneği vardı. İnsanları anında kendine hayran bırakabiliyordu" sözleri ile Öcalan'ı anlattı. [...]

Uluslararası komplo 18. yıldönümünde Amed, Van, Batman, Adana ve Mersin protesto edildi. Amed’deki eylemde konuşan HDP Milletvekili Nursel Aydoğan "Ne zaman ki Sayın Öcalan özgür oldu, ne zaman ki halkıyla Amed'te Şex Sait Meydanı'nda buluştu, işte o zaman komplo sona ermiş demektir" dedi.

Diyarbakır'daki kadın kurumları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik 9 Ekim 1998 gerçekleştirilen uluslararası komployu yıldönümünde Kongreya Jinên Azad (KJA) öncülüğünde yapılan yürüyüşle protesto etti. Komploya lanetlemek üzere Dicle Fırat Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar, buradan Hasırlı Mahallesi'ne yürüdü. [...]

İstanbul Sultangazi İlçesi Gazi Mahallesi'nde Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üyelerinin evlerine baskın düzenlendi. 7 LÖB üyesi gözaltına alındı.

LÖB üyeleri 6 Ekim günü tutuklanan arkadaşları Mustafa Tezel'in serbest bırakılması için Şair Abay Konanbay Lisesi'ni işgal etmiş, okula "Okul arkadaşımız Mustafa Tezel serbest bırakılsın" ve "Ferman Saray'ınsa liseler bizimdir" yazılı pankartlar asmıştı.

Eylem sonrası bu sabah saatlerinde öğrencilerin evlerine baskın düzenlenerek U.A, M.Ç, K.A.Ö,, C.Ü, T.B, A.A.Ö, M.B gözaltına alındı. Polisin elinde 13 kişilik bir liste olduğu ve bu listeye göre evlere baskın düzenlediği bildirildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+ jinha diha anf