YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."

Gever’de devlet güçlerinin Yeni Mahalle’ye saldırısına YPS ve YPJ JIN güçleri direnişlerle karşılık veriyor.

Colemerg'in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde devlet güçleri çok sayıda zırhlı araçla Yeni Mahalle'ye saldırmaya başladı. Zırhlı kepçe ve askeri kirpiler eşliğinde mahalledeki 3 market ile 2'inci ve 3'üncü yollardan mahalleye sızmaya çalışan devlet güçlerine, YPS ve YPS JIN güçlerinin de karşılık vermesiyle çatışmalar başladı. [...]

Almanya’nın Bruchsal Alevi Dergahı’nda “Savaşa hayır, barışa evet” şiarı ile üç günlük açlık grevi başladı.

Türk devletinin Kürdistan’daki soykırımına tepkiler devam ediyor. Almanya’nın Bruschal kentindeki Alevi Dergahı’nda, “Savaşa hayır, barışa evet” şiarı ile üç günlük açlık grevi başlatıldı. [...]

ANTEP (DİHA) - Antep'te Yusuf Taş isimli şahıs boşanmak isteyen eşi Tuba Taş ve ailesinden 3 kişiyi katletti. Olaydan sonra kent merkezindeki bir başka mahallede soyadları Taş olan 5 kişi daha öldürüldü. Öldürülen diğer 5 kişinin de zanlı Taş tarafından katledildiği ihtimali üzerinde durulurken, Tuba Taş'ın bir süre önce savcılıktan koruma talebinde bulunduğu öğrenildi.

Antep'in Düztepe Mahallesi'nde bir evi basan Yusuf Taş isimli şahıs 2'si kadın 4 kişiyi katletti. Edinilen bilgilere göre; katledilenlerden Tuba Taş (21) bir süre önce aile içi şiddet nedeniyle zanlı Yusuf Taş'tan ayrılarak teyzesinin evine geldi. [...]

MERSİN (DİHA) - Mersin'de fidye için kaçırılan Suriyeli çocuğun cansız bedenine ulaşıldı.

Ülkesindeki iç savaştan dolayı Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Çilek Mahallesi'ne yerleşen, Suriyeli Muslem ailesinin 8 yaşındaki çocuğu Soraç Muslem, 2 Şubat'ta bakkala gitmek için evden çıkarken kaçırıldı. 2 saat sonra narinciye bahçelerinde işçilik yapan baba Şahin Muslem telefonla arayan şahıs, kendisinden 100 bin TL fidye istedi. Arayan kişinin sesini telefona kaydeden baba Muslem, polise başvurdu. Bunun üzerine polis kaçırılan Soraç için arama çalışmaları başlattı. [...]

TV'de Ne var?
En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2016 [email protected]
Google+ jinha diha anf