YPG'nin kadın savaşçıları dünya basınında

2013-04-22 14:50:01
Yazdir

Suriye’nin Halep kentindeki Şeyh Maksud mahallesinde rejim güçlerine karşı karşı ön cephede yer alan YPG kadın savaşçıları dünya basınında geniş yer alıyor. Belçika VRT televizyonu YPG’li kadın savaşçıları için, “Suriyeli, Kürt ve kadın hakları için savaşıyorlar” derken Fransız Haber Ajansı (AFP) “Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor” dedi.

Belçika Flaman Radyo Televizyon yayın kuruluşu (VRT) ana haber bülteninde Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde cephede yer alan YPG kadın savaşçılarına yer verdi.

Belçika’nın deneyimli savaş muhabiri Rudi Vranckx’in geçtiği haberde, normalde 100 binden fazla Kürdün yaşadığı, kısa bir süre önce Özgür Suriye Ordusu ve özellikle de "Kürt milislerin" eline geçen Şeyh Maksud’un şimdi savaşın yeni ön cephesi konumunda olduğu belirtildi.

Mahalle sakinlerinin göç etmesi nedeniyle ‘hayalet kente’ dönüştüğü belirtilen haberde, giderek daha fazla radikal dinci savaşçılarla ilgili haberlerin yayıldığı bir savaşta Kürt kadın savaşçıları ile karşılaştıkları aktarıldı.

Çatışma cephesinden geçerek YPG Kadın savaşçıları Tugay’ının barınağına giden Vranckx ve ekibi, burada kadın savaşçılar Hirek Şilan ve Ruken’in sözlerine yer veriyor.

Keskin nişancıları olduğunu, makinalı silahlar kullandıklarını belirten Ruken, “Kadınların özgürlüğü için savaşıyoruz. Biz halkı ve kadınları savunuyoruz. Hedefimiz özgürlük ve demokrasidir” diyor.

Şilan ise, “Erkeklerin hak sahibi kadının ise köle olduğu yerde biz kadını kölelikten kurtarmaya çalışıyoruz” diyerek haklar söz konusu olduğunda kadın ve erkeklerin eşit olduğunu vurguladı.

Haberin devamında, keskin nişancı HPG savaşçılarının nöbet değişimine yer verildi. Nöbeti devir alan bir kadın savaşçı, mevzilendikten sonra nişan alarak ateş etmesi ekrana götürüldü.

Haberin sonunda, erkeklerle birlikte savaşan Kürt kadınlarının, Suriyeli, Kürt ve kadın olarak hakları için savaştıklarını belirten deneyimli gazeteci Rudi Vranckx şunları ifade etti:

“Giderek daha fazla cihat savaşçıları ve aşırı dincilik haberlerinin hakim olduğu bir savaşta özgürlükleri ve eşit hakları için mücadele veren Kürt kızlarını görmek bir sürprizdir. Ve savaş sonrasında her halükarda bunların söz konusu haklarından vazgeçecekleri gözükmüyor."

AFP: PKK'NİN KADIN SAVAŞÇILARI DÜNYA ÇAPINDA ÜNLÜ

Fransa Haber ajansı AFP de, yayınladığı görüntülü bir haberde Halep'te cephede olan Kürt kadınlarını anlattı. "Suriye cephesinde, Kürt kadın savaşçılar sıradışı görüntü veriyor" başlığı altında verilen haberde, "Açık saçlı, kadın komutanın Engizek'in Kürt erkek savaşçılara emirler verdiği" belirtiliyor.

AFP, "Arapların aksine, Kürt kadınları uzun bir savaş geleneği var. PKK'nin kadın savaşçıları 1990'lı yıllarda, özellikle intihar operasyonları düzenleyerek dünya çapında bir ün kazandı" yorumunu yaptı.

AFP, Engizek'in başında olduğu tugayın yüzde 20'sinin kadınlardan oluştuğu ve YPG'ye bağlı olduğunu belirtirken, Arap silahlı gruplar içerisindeki erkek savaşçıların kadınların savaşta yer almasına karşı olduklarını ifade eden görüşlerine de yer verdi.

Bu anlayışların "geri" olduğu tepkisinde bulunan Engizek, El Kaide çizgisindeki El Nusra gibi gruplara dikkat çekerek "Biz, kadın haklarını kabul etmeyenlerle işbirliği yapmak istemiyoruz" diyor ve ekliyor: "Hareket olarak bunu kabul edemeyiz. Kadın olarak bunu kabul edemem."

AKP’nin Kürdistan’daki savaş politikalarını protesto etmek için Tünel’den Galatasaray’a HDP İstanbul İl Örgütü’nün düzenlemek istediği yürüyüş, polis tarafından engelleniyor.

Aralarında HDP’li milletvekilleri Pervin Buldan, Filiz Kerestecioğlu, Garo Palyan’ın da aralarında olduğu yüzlerce kişinin bekleyişi sürüyor.

“Sarayın savaşına karşı barış hemen şimdi” pankartı taşıyan kitle TOMA’nın önünde “Çocuğa uzanan eller kırılsın”, “Her yer direniş, her yer Lice”, “Her yer Kürdistan, her yer direniş” sloganları ile bekleyişini sürdürüyor. [...]

AĞRI (DİHA) - Doğubayazıt'ta Erhan Tanrıkulu'nun Uluyol Polis Karakolu'daki özel harekat timleri tarafından katledildiğine tanık olan Mustafa Erken, Tanrıkulu'nun polisin "dur" ihtarına karşı elini araçtan çıkararak, "Bir şey yok, bir şey yok" demesine rağmen tarandığını söyledi. [...]

Şırnak’ın Silopi ilçesinde Rıdvan Tan isimli genç “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Öğlen saatlerinde evine baskın yapılan HDP Silopi ilçe yöneticisi Yunus Tekas gözaltına alındı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde önceki gün gözaltına alınan ve ilçe emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından serbest bırakılan 19 yaşındaki Rıdvan Tan, farklı bir dosyadan araması olduğu gerekçesiyle Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün talimatıyla tekrardan gözaltına alındı.

Cizre Emniyet Müdürlüğü'nden Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Tan, buradaki işlemlerin ardından adliyeye çıkarıldı. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Silopi'de Rıdvan Tan isimli genç, çıkarıldığı mahkemece "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanırken, öğlen saatlerinde evine baskın yapılan HDP Silopi ilçe yöneticisi Yunus Tekas gözaltına alındı.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde önceki gün gözaltına alınan ve ilçe emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından serbest bırakılan Rıdvan Tan (19) isimli yurttaş, farklı bir dosyadan araması olduğu gerekçesiyle Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün talimatıyla tekrardan gözaltına alındı. Cizre Emniyet Müdürlüğü'nden Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Tan, buradaki işlemlerin ardından adliyeye çıkarıldı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+