YDG-H Okmeydanı'nda eylem gerçekleştirdi

2013-05-14 16:16:01
Yazdir

YDG-H, Okmeydanı'nda, 1 Mayıs'ta polisin attığı bibergazı kapsülü ile bir gözünü kaybeden İbrahim Akal ve Ümraniye'de ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitiren 17 yaşındaki Kahraman Kaya için molotoflu eylem gerçekleştirdiği öğrenildi.

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDGH), Okmeydanı'nında bulunan Mahmut Şevketpaşe Mahallesi'nde 1 Mayıs'ta polisin attığı bibergazı kapsülü ile bir gözünü kaybeden İbrahim Akal ve Ümraniye'de ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitiren 17 yaşındaki Kahraman Kaya için 12 Mayıs Pazar akşamı molotoflu, ses bombalı ve havai fişekli eylem gerçekleştiği öğrenildi. Eylemde Diasa, BİM ve Kim gibi bir takım marketleri ile bankamatiklerde maddi zarar meydana gelirken, polis eyleme biber gazı ile müdahale etti. Polisin müdahalesi sonrası meydana gelen olaylarda bir TOMA aracında da maddi hasar meydana gelirken, mahalle halkının da eyleme destek verdiği belirtildi. 

Avusturya’da otoyol kenarına terk edilen bir kamyonun içerisinde en az 20 göçmenin cesedi bulundu. Ölenlerin sayısının artabileceğinden endişe edilirken, Macaristan plakalı soğutmalı kamyonun Çarşamba sabahı Budapeşte’den yola çıktığı öğrenildi.

7,5 tonluk orta boy soğutmalı yük kamyonu bugün sabah saatlerinde Burgenland eyaleti içerisinde A4 otoyolunda terk edilmiş olarak bulunmuştu. Eyalet polis müdürü Hans Peter Doskozil, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, ölülerin ’20, 40 ya da 50’ olabileceğini, ancak henüz kesin bir rakam veremeyeceğini söyledi. [...]

Lodos A.Ş.’ye ait Karaburun RES projesine karşı açtığı davada temyiz talebini kabul eden Danıştay, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Bölgedeki tarım arazileri, mera ve yerleşim alanlarını saran rüzgar enerji santrallerine karşı mücadele eden Karaburun halkının, Lodos A.Ş.’ye ait Karaburun RES projesine karşı açtığı davada temyiz talebini kabul eden Danıştay, yerel mahkemenin kararını bozdu. Danıştay tarafından verilen kararla birlikte bölgenin yüzde 61'ini kaplayan enerji santrali projesiyle ilgili verilen ÇED iznine dair iptal talebi yeniden değerlendirilecek. [...]

Amed’in Lice ilçesinde canlı kalkan eylemi için gidenlerden haber alınamıyor. HPG gerillaları ile Türk askerleri arasında çatışmaların başladığı ve söz konusu alanda şebeke ve internet erişiminin engellendiği için bölgede bulunan canlı kalkanlardan haber alınamıyor.

Amed’in Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde bulunan Hani'nin Hurê (Gömeç), Çakıl ve Mazılı ile Lice'nin Fis ve Zerê köyleri arasında kalan geniş alanda başlatılan askeri operasyonlar bir haftayı aşkın süredir devam ederken, bu alanda HPG gerillaları ve operasyona çıkan askerler arasında tekrardan çatışma çıktı. [...]

ANKARA (DİHA) - Hopa'daki sel felaketinin sorumlusu olarak AKP hükümetini gösteren Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güvenç, derelerin acil bir şekilde denize kavuşturulması gerektiği, aksi takdirde yeni felaketlerin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Hopa'da yaşanan sel ve heyelan felaketinin "doğal afet" olmaktan çok HES projelerinden kaynaklandığı yönündeki tartışmalar gündemdeki yerini koyuyor. Felaketin en baş tetikleyicisinin HES ile Karadeniz Sahil projeleri olduğuna dikkat çeken Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Mert Güvenç, "Neden diye soracaksınız? Yüzyıllarca özgürce akan derelerin denizle olan irtibatını kestik. Kendi kontrolümüze almaya çalıştık. HES'ler yaptık. Barajlar yaptık. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 [email protected]
Google+